Panelové byty jsou dnes nedílnou součástí měst. I když nabízejí dostupné bydlení, často tam jsou určité limity – soukromí, teplotní komfort, stínění. V letních měsících se byty orientované na jih a západ mohou přehřívat a nedostatečné zastínění může dost snížit komfort bydlení.
Jaké máte tedy možnosti? Na to se teď podíváme.
Proč stínit a co to přináší?
Tepelný komfort – správně řešené stínění může snížit teplotu v bytě až o několik stupňů.
Ochrana před UV zářením – brání před vyblednutím nábytku, textilií a podlah.
Soukromí – v hustě obydlených oblastech může stínění sloužit jako ochrana před zvědavými sousedy.
Možnosti zastínění lodžií
U zastínění lodžií je to často technicky omezené, proto se vyplatí pozvat si na konzultaci technika, který zhodnotí situaci a navrhne nejlepší řešení na míru.
Venkovní rolety nebo žaluzie – montují se zvenčí, účinné proti slunci i dešti a často vyžadují povolení od SVJ nebo družstva.

Screenové rolety – chrání před sluncem, přispívají k soukromí. Mohou být pevné i látkové. Jsou schopny zastavit až 80% tepla. Zároveň ale díky perforaci zaručí ideální úroveň přirozeného světla.
Markýzy – vysouvací látkové zastínění uchycené do stropu lodžie, ale náročnější na údržbu.
Možnosti zastínění oken
Díky pravidelnosti oken ve většině panelových bytů, máte na výběr ze široké škály stínění.
Vnitřní žaluzie – jsou cenově dostupné, snadná montáž i ovládání.
Venkovní rolety – tepelná i zvuková izolace, mohou ale ovlivnit vzhled fasády (záleží tedy na schválení SVJ).
Plisé žaluzie – různé stupně zatemnění a barevné provedení.
Vnitřní látkové rolety – opět různé stupně zatemnění a barevné provedení. Lze mít i v provedení montáže do zasklívací lišty nebo i do střešního okna.
Ať už zastínění lodžie či okna, obojí výrazně zvyšuje kvalitu bydlení. Správná volba však závisí na orientaci bytu a technických možnostech. U nás máte kalkulaci i zaměření zdarma, přičemž s vámi prokonzultujeme to správné řešení právě pro vás. Nezapomeňte vždy konzultovat se SVJ či správce domu. Vyhnete se tak zbytečným komplikacím a nepříjemnostem.
Zbytek je však na nás!